Najnowszy ranking narodowych marek. Polska warta setki miliardów dolarów

WAŻNE!

Polska utrzymała 23. pozycję w rankingu (fot. Shutterstock/badahos)

Londyńska firma doradcza Brand Finance wyceniła wartość marki narodowej Polski na ponad 650 mld USD. (23. miejsce na świecie). – Dzięki pozytywnym prognozom gospodarczym Polska odnotowała 14-procentowy wzrost wartości marki narodowej – powiedział Konrad Jagodziński z Brand Finance. Na pierwszej pozycji umocniły się Stany Zjednoczone.

Premier: Polska z Nowego Jorku jest postrzegana jako rynek coraz bardziej dojrzały

Ranking marek narodowych Nation Brands opracowywany jest co roku na podstawie kilkudziesięciu zmiennych pochodzących m.in. z zestawień Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Światowego Forum Gospodarczego w Davos i serwisu fDI Intelligence.

W tegorocznym zestawieniu na pozycji najbardziej wartościowej marki narodowej na świecie umocniły się Stany Zjednoczone, które zostały wycenione na blisko 26 bilionów USD, wyprzedzając Chiny (12,8 bln), Niemcy (5,1 bln), Wielką Brytanię (3,7 bln) i Japonię (3,6 bln).

– Choć Donald Trump przygotowuje się do rozpoczęcia trzeciego roku urzędowania w Białym Domu, negatywne postrzeganie jego miało niewielki wpływ na markę narodową Stanów Zjednoczonych. Z kolei wolnorynkowe decyzje (obniżenie podatków) odbiły się pozytywnie na działaniach inwestorów i wzroście gospodarczym, doprowadzając do wzmocnienia siły i wartości marki – tłumaczył prezes Brand Finance David Haigh.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniły Francja, Kanada, Włochy, Indie i Korea Południowa.

Polska znalazła się w zestawieniu na 23. miejscu, z marką narodową wycenianą na 654 mld dolarów (7. miejsce wśród państw UE).

Szara strefa się kurczy. Coraz mniej chętnych na pracę na czarno

Firmy ukrywają coraz mniej dochodów, a pracownicy rzadziej godzą się na zatrudnienie „na czarno”. Rozmiary szarej strefy w naszym kraju już teraz…

Konrad Jagodziński z Brand Finance tłumaczył, że „dzięki pozytywnym prognozom gospodarczym Polska odnotowała 14-procentowy wzrost wartości marki narodowej – nieco powyżej średniego światowego poziomu wzrostu (12 proc.) – co pozwoliło na utrzymanie 23. pozycji w rankingu”.

Ekspert podkreślił jednak, że „wartość marki zależy przede wszystkim od czynników makroekonomicznych i rozmiaru gospodarki, a w mniejszym stopniu od bieżącej polityki czy działań promocyjnych i dopiero szczegółowa analiza siły marki (BSI) pozwala na zrozumienie jej mocnych i słabych stron oraz potencjału na arenie międzynarodowej”.

Wskaźnik BSI jest opracowywany na podstawie danych dotyczących społeczeństwa, w tym np.: jakości życia, rynku obrotu dóbr i usług oraz inwestycji w danym kraju.

W tej kategorii, pomimo awansu w rankingu z 54. na 51. miejsce (19. w Unii Europejskiej), siła marki Polski spadła w ciągu ostatniego roku z 65,7 do 65 punktów.

Za najsilniejsze uznano marki Singapuru, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hongkongu (jako specjalnego regionu Chin), Holandii, Finlandii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się Luksemburg, Niemcy i Kanada.

źródło:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s